2020. január 31., péntek

Mosható intim betét higiénikus tárolása: vízhatlan neszeszer

Amikor még nem léteztek (nem lebomló környezetszennyező műanyag, bepállasztó) női eldobható betétek, a nők mindenféle anyagokat használtak a menstruációkor. Jó esetben varrtak maguknak mosható betétet. Szerencsére nemrég ez utóbbi újra divatba jött, így egyel több a választás, hogy mivel teremtjük meg magunknak az intim higiéniát a havi piros betűs ünnepeken. Nekem 2 jó okom van a mosható betéthez, legalábbis ahhoz a PUL anyag tartalmúhoz, amit én használok. 

  1. Sokkal jobban szellőzik, mint a műanyag eldobható, nem fülleszti be az alsó fertályt, nem tenyészt gombákat, ezért egészségügyileg sokkal jobb! Főleg, ha jól is van tisztítva, fertőtlenítve... 
  2. Az extra nagy méretű éjszakai változat nagyon nagy folyadékterhelést kibír. 

Ezért én hónapok óta mellettük tettem le a voksomat. Két hátrányuk van: 1. kicsit vastagok; 2. ha nem otthon, hanem valahol "menet közben" kell cserélni, a használt betétet nem lehet egy laza mozdulattal belehajítani a szemetesbe. Valamiben tárolni kell hazajutásig és kimosásig. De ez is megoldható, kapható már hozzá vízhatlan neszeszer. Természetesen én is varrtam ilyet, kétfajtát is, nem is én lennék, ha nem tettem volna. :-)

Vízhatlan neszeszer egy környezet-természetvédő hobbivarrónő varrógépétől

Vízhatlan neszeszer: hasznos segítség a zero waste
piros betűs ünnepeken (saját készítés,
saját fotó)

Mindkettő újrahasznosított nadrágból, nadrágaljból készült. Az egyiknek a bélése egy olyan kabát orkános vízlepergető külső rétege, aminek az alját régebben levágtam, mert túl hosszú volt. A másik bélése vastagabb PUL anyag. Azért, hogy a benne tárolt holmik szellőzzenek, ne penészedjenek be! Az ilyen kis neszeszerekhez ragyogóan fel lehet használni a PUL-os frissentartó kenyereszsákok varrásakor megmaradó PUL szeletkéket. :-) És akasztót is varrtam rájuk, hogy jobban meg lehessen fogni őket.

  • Mert undorodhatunk a végletekig a Gondviselés megalkotta saját testünk alkotóelemeitől, minden porcikánktól, a működésünktől és a saját vérünktől is; de ezt sajnos úgy hívják, hogy rákra való hajlam. :-( Ezért inkább érdemes megpróbálni elfogadni a természetes anatómiánkat és az élettanunkat, minden egyes sejtünket. Ideális esetben még akár szerethetjük is őket és a barátaink is lehetnek :-)

  • És hangoztathatjuk azt, hogy a mindennapi intim higiéniánk csak ránk tartozik, senki másra. És ne is beszéljünk róla, mert kínos... Viszont amíg (nem lebomló) szemetet termelünk vele, addig bizony nagyon is közösségi ügy! Söpörjük a szőnyeg alá? És a TV-ben non-stop futó, sok nem lebomló tampon és nem lebomló betétreklám nyilván sokkal jobb, ugye? :-)

Szeretnél te is ilyen vízhatlan neszeszert? :-) Keress meg, és megoldjuk. ;-)

Ha a nők nagy része ilyen, vagy hasonló megoldásokat használna a piros betűs ünnepeken, amellett, hogy kevesebb lenne a női probléma, és több maradna a pénztárcájukban; megint csak kilőhetnénk egy környezetszennyező terméket a boltok polcairól, a csomagolásával együtt!

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)

2020. január 16., csütörtök

Öko mosogatógép öblítő házilag - és az edények egészségesen csillognak

Már írtam a házilag készített öko mosogatógép porról és a házilag készített öko ruhaöblítőről. Hasonlóan fogom leírni, hogyan készíthető egészségbarát és öko mosogatógép öblítő házilag, ami jobb, mint a vegyszeres bolti! Mert továbbra sem mindegy, hogy esetlegesen milyen vegyszer maradéka került rá az ételre az elmosogatott edényekről, amit aztán ugye megeszünk. Valamint továbbra sem mindegy, mennyit utazik a termék, amire ideér (szállítás széndioxid kibocsátása...). És az sem mindegy, hogy mennyi műanyaghulladék kerül a szemetesbe a használata után.

Öko mosogatógép öblítő házilag:
víz, citromsav, alkohol
(saját fotó)

A mosogatógépbe sokan mindenazegyben tablettát használnak (lehetőleg használjatok öko változatot!), de saját tapasztalat, hogy a tabletta is jobban működik, ha ilyen öblítőt teszünk mellé a saját tartályába. Ha pedig mosogatógép port használunk, pláne jobb lesz az eredmény öblítővel együtt.

Vannak, akiknek a mosogatógépe szereti az ecetet öblítő helyett - nekünk az ecet sajnos kikezdte az öblítőtartály tömítését. Így más megoldást kerestem. Aki keres, az talál!

Öko mosogatógép öblítő házilag: víz, citromsav, alkohol

Végtelenül egyszerű és nagyon olcsó ez is! Az ember lánya elballag a háztartási boltba, vesz citromsavat - vagy előveszi, ami otthon amúgy is van már neki. Aztán elmegy a patikába is 70%-os etilalkoholért - vagy előveszi, ami otthon amúgy is már van neki. (És ha elfogy, még az alkoholos üveget is vissza lehet vinni a patikába, patikustól függően újratöltetni...) Aztán:

  • Elővesz egy újrahasznosított flakont, aminek lehetőleg még az anyaga is megfelelő (2, 4, 5 számú műanyag, vagy üveg).

  • Majdnem teljesen megtölti tiszta vízzel, hogy még férjen bele ez-az - mi ehhez is ozmózissal tisztított vizet használunk.

  • Tesz bele 3-4 evőkanál citromsavat.

  • Aztán tesz bele kb. fél üveg (50 g) patikai alkoholt.

  • Összerázza, megvárja, amíg a citromsav feloldódik, és kész is van!

A citromsav gyönyörűen vízkőteleníti mind a mosogatógépet, mind az edényeket. Ráadásul nincs szúrós szaga sem.

Ha mindenki ilyen, vagy hasonló mosogatógép öblítőt használna, amellett, hogy kevesebb lenne az allergiás ember, megint csak kilőhetnénk egy környezetszennyező vegyszert a boltok polcairól, a flakonjaival együtt!

Inspiráló és ajánlott olvasmány: Tóth Andi: Dobd ki a szemetest! -  katt a linkre, és már meg is rendelheted a Libritől!
https://www.libri.hu/konyv/toth_andi.dobd-ki-a-szemetest-1.html?p_id=7355

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)


2020. január 9., csütörtök

PUL-os frissentartó kenyérzsák, a takarékos és Földbarát sláger

Nemrég ismerkedtem meg a PUL (polyurethane laminated) anyaggal, kétfélével is, és rabul ejtett a környezetvédelmi jelentősége miatt, nagyon hasznos találmány. Szerencsére már Magyarországon is egyre több helyen kapható, a netről is rendelhető. A PUL egy könnyen tisztítható speciális textília, aminek egy vastagabb változatát teszik például kisbabák lepedője alá a kiságyba, így pelenkabaleset esetén nem ázik át a matrac; illetve beteg, ágyhoz kötött embereknél is használják hasonló célra. Nem engedi át a vizet, ellenben szellőzik, légáteresztő. Ebből kifolyólag nagyon sokféle háztartási célra használható. 

Például, mivel a kenyér lassan szárad meg benne (nem úgy, mint a konyharuhában vagy a papírzacskóban), és nem penészedik meg (nem úgy, mint a nejlon zacskóban), kibélelhető vele vászon kenyereszsák. Mi már leteszteltük, ilyen bélelt zsákban tárolva tényleg sokkal tovább jó a kenyér, nem kell nejlonzacskó, nem kell zsonglőrködni a fagyasztással sem, és kevésbé pocsékolunk. Így 2019 karácsonyán az egész rokonságomnak és még egy-két barátomnak is saját készítésű, PUL anyaggal bélelt frissentartó kenyérzsák volt az ajándéka. Egyeseknek vászon, másoknak konyharuhás borítással.

Frissentartó kenyérzsák:
külseje konyharuha, belseje PUL
(saját készítés, saját fotó)

Nagy sikert arattak a zsákok, már van, aki azóta továbbiakat kért tőlem - de mivel ő is tud varrni, elárultam neki a nagy titkot. :-)

PUL frissentartó kenyérzsák - mit érdemes tudni róla?

Mivel szoktak vele kapcsolatban felmerülni kérdések, itt megpróbálom összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat.

  • Bele lehet tenni a frissentartó kenyérzsákba a pékárut tiszta konyharuhában vagy akár papírzacskóban is.

  • Természetesen lehet benne tárolni sós és édes pékárut is. Érdemes legalább kettő ilyen kenyérzsáknak lennie otthon, egyikbe mehet a pogácsa, a másikba a kakaós csiga. Csak hogy ne keveredjenek.
  • Ha csak a PUL bélés lesz szennyezett, tisztítása egyszerű. Ha például a kakaós csiga összekakaózza, csak letöröljük a bélést vizes, tiszta ruhával, hagyjuk megszáradni, és már használható is újra.

  • Ha a külső vászon is összekoszolódik és az egészet tisztítani kell, az már kicsit érzékenyebb történet, hogy a zsák sokáig használható legyen, és igazán Föld-barát legyen, de megoldható. Mosógépben mosható, alacsony hőfokon (mi szinte mindent 40 fokon mosunk), lehetőleg enzim- és fehérítőmentes mosószerrel (mosódió?), alacsony centrizési fordulatszámmal. A bolti öblítőt nem szereti, ezért én a citromsavas-mosóparfümös házi öblítőmmel mosom. Szárítógépet sem szereti, az nekünk nincs is. Vasalás kerülendő. Ha fertőtleníteni szeretnénk, például házilag készített citromsavas-teafaolajos öblítővel kell mosni, és/vagy ki kell tenni a napra száradni, majd az UV fény elvégzi a sterilizálást.

Szeretnél te is ilyen frissentartó kenyérzsákot? :-) Keress meg, és megoldjuk. ;-)

Például a Vatera standunkon vagy a Facebook oldalamon több más hasznos dolog mellett megtalálod.

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)


2020. január 6., hétfő

A mi városunk, a mi fesztiválszemetünk? Viszlát, eldobható pohár

Bécsi ünnepi vásárbögre:
megvásárolható vagy kölcsönözhető
(saját fotó)

Körülbelül 5 éve szerepelt a bakancslistámon, hogy elmenjek Bécsbe az adventi vásárba. E cikk íródásakor majdnem 1 hónapja, advent elején ezt a tételt nagy örömömre kipipálhattam: rokonokkal elvonatoztunk, és nagyon jól éreztük magunkat. Azt leszámítva, hogy a jelek szerint hétvégén és sötétedés után nem érdemes menni, mert tömegnyomor van, nagyon tetszett, hozta az elvárásaimat. 

A város maga tiszta és rendezett, a tömegközlekedésben angoltudással is jól el lehet igazodni, a pénztárosok kedvesek, habár eléggé "multikulti" uralkodik. A vásárban pedig, ahova mentünk, az egyik, ami nagyon tetszett, hogy csökkentették a szeméttermelést: az árusoknál nincs eldobható pohár! Helyette egy gyönyörűséges, piros, szív alakú városi karácsonyi bögrében adják a forralt bort és a puncsot, ahogy hallottam, már évek óta. Ezeket a bögréket 4 euróért meg lehet vásárolni, vagy lehet csak kölcsönözni is: fogyasztás után visszavisszük, visszaadják az árukat, és újrahasznosítják - elmossák őket. Rendben van, hogy ez a hadművelet kicsit macerásabb, mint csak elvenni a papírpoharat, majd pedig eldobni a szemetesbe, de nem kéne ennyi macerát bevállalnunk nekünk is az utódaink jövőjéért, a Föld bolygó tisztaságáért?

Természetesen azóta már nekünk is van ilyen bögrénk itthon, kettő is, és le is fotóztam őket. A gyerekeim most csak ezeket használják. Az egyikük szilikon szívószállal, amit tisztító kefével együtt, készletben vettem az egyik diszkont áruházláncban. (Nem mintha olyan hú de sok szívószálat használtunk volna előtte... Még mindig megvan több, mint a fele az évekkel ezelőtt beszerzett nagy csomag sima szívószálnak. Habár a megfelelő kefével az is tisztítható valamennyire, de... a szilikon szívószál kétségkívül sokkal környezetkímélőbb, mint az eldobható.)

Eldobható pohár: mindenképpen szennyez :-(

A mi városunk, a mi
fesztiválszemetünk:
eldobható pohár hegyek
(saját fotó)

Nem tudom, hogy a magyarországi karácsonyi vásárokban és egyéb rendezvényeken jelenleg mi a helyzet kiszolgáló pohár terén. Gyanítom, hogy a legtöbb helyen, ahogy a lakhelyemen is (agglomerációs város), jó esetben eldobható papírpoharat használnak az árusok. Ezzel is csurig megtelnek a fesztiválra kitett hulladékgyűjtők. Lefotóztam egy szemetest egy olyan napon, amikor nem túl sokan lézengtek a vásárban - akkor sem fért bele a sok italtartó. :-( 

Mivel a lakhelyem marketingszlogenje: "[város neve], a mi városunk", ha elmegyünk egy rendezvényre kitett szemetes mellett, azt is lehet rá mondani, hogy "A mi városunk, a mi fesztiválszemetünk". Habár a papír pohár egy fokkal jobb, mint az eldobható és szelektálhatatlan műanyag pohár, mert ugye gyorsan lebomlik, de még mindig fákat kell hozzá kivágni, a legyártása széndioxid termeléssel jár együtt, és a szemetét el kell szállítani.

Viszont ha minden városban, minden rendezvényen hasonlóan gyönyörűséges városi ünnepi luxusbögrében adnák a forró teát / forró csokit / forralt bort / puncsot / ..., mint Bécsben a Rathausplatz-on, ki a csodának lenne kedve fapados papírpohárból inni?

És még praktikusabb lenne, ha kicsit megváltoztatnák a bögrék alakját, hogy a szájuk felé némileg bővüljenek. Így egymásba rakhatók és ezáltal kevesebb helyen tárolhatók lennének...

Inspiráló és ajánlott olvasmány: Tóth Andi: Dobd ki a szemetest! -  katt a linkre, és már meg is rendelheted a Libritől!
https://www.libri.hu/konyv/toth_andi.dobd-ki-a-szemetest-1.html?p_id=7355

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)


2020. január 4., szombat

Egy strapabíró anyag, a farmer újrahasznosítása: telefontartó!

A farmer egy nagyon hasznos találmány. Igazán strapabíró textilanyag, sokáig használható, és akár egymás után több élete is lehet többféle holmiként. Sokféle színben előfordul (habár a leggyakoribb a kék és a fekete). Az Interneten Dunát lehet rekeszteni a jobbnál jobb ötletekkel, hogy mennyi mindenre lehetséges a farmer újrahasznosítása. Már cégek is foglalkoznak ezzel hivatásszerűen: be lehet vinni hozzájuk a feleslegessé vált farmerek ruhadarabokat, és alkotnak belőlük valamit - amit abból a farmerből konkrétan lehet. Varrással, kötéssel, horgolással vagy szövéssel...

Farmer újrahasznosítása: nagyon egyszerű
telefontartó (saját készítés, saját fotó)

Farmer újrahasznosítása: a multipotenciális alapanyag

Én is szoktam farmerből alkotni sok mindent. És nemcsak farmerből, hanem más, hasonlóan erős textilekből is: kord anyagból, bútorszövetből, vagy éppenséggel ezeket vegyesen felhasználva. Varrtam már összehúzható szájú zsákokat, tolltartókat, táskákat, pénztárcákat, zsebes fürdőszobai tárolókat, üléshuzatokat, párnahuzatokat, babzsákhuzatokat, ...

Most mutatok egy mobiltelefon tokot, a lehető legegyszerűbbet, amit meg lehet varrni házilag, akár még kézzel is. Én varrógéppel varrtam, levágott nadrágaljból, egy zsinórdarabot használva akasztónak - így nyakba vagy övre is fel lehet akasztani. Természetesen másféle akasztóval is el lehet látni, lehet neki készíteni lezáró fület és más egyebeket is. Miután elkészült, ki lehet díszíteni hímzéssel, csipkével, gombokkal, farkasfoggal, rajzolással, amit csak el tudunk képzelni!

Íme!

Ha hozol nekem alapanyagot, szívesen varrok neked is belőle hasonló farmer mobiltokot. ;-)

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)

2020. január 3., péntek

Kukasziget és palackpulcsi: (természet- és) környezettudatosság gyerekeknek + felnőtteknek

D. Tóth Kriszta - Lolamesék:
Kukasziget és palackpulcsi
környezettudatosság gyerekeknek

Talán sokan nem ismerik még D. Tóth Kriszta Lola-meséit... Van köztük minimum egy olyan, ami a természet és környezetvédelemről szól, a "Kukasziget és palackpulcsi" című. 

Habár több, még nem igazán természet és környezettudatos tényezőt is bemutat, amit sürgősen tovább kellene fejleszteni (pl. hogy a szelektív hulladékot hajón Kínába viszik feldolgozni - itt helyben miért nem lehet ezt megoldani?)... A szemlélete alapján már így is bőven meghaladja az emberek nagy részének mostani gondolkodásmódját a hulladékkezelést illetően. Írok egy példát.

(Természet- és) környezettudatosság gyerekeknek, Lolától és anyukájától

A mesében elhangzik többek között ez a párbeszéd:

  • "A Földön egyre több ember él. Egyre több kisfiú és kislány születik. Ez persze nagyon jó dolog, de ez a sok-sok ember egyre több vizet használ a fürdéshez, a fogmosáshoz, a főzéshez, a locsoláshoz. Kivágja a fákat, felszántja a mezőket, hogy a földbe olyan növényeket ültessen, amikből ennivalót készíthet. És a sok gyerek és felnőtt egyre többet szemetel.

  • És akkor elfogy a víz, a föld, és betemet minket a szemét?

  • Bizony, a víz, bár még nagyon sok van belőle, fogyóban van. Ezért is kell elzárni a csapot fogmosás közben. A szemét pedig talán betemetne minket, ha nem válogatnánk szét azt, ami még használható lehet belőle."

Azt hiszem, Lola mesék nélkül szegényebbek lennénk.

Nézd meg ezen a videón is:


Ha még nem ismernéd, ajánlom szeretettel.

Nézd meg, hogy kapható-e most a Librinél, katt a linkre:
Lolamesék - Repül a, repül a... Lola! - Mesekönyv + DVD

Inspiráló és ajánlott olvasmány: Tóth Andi: Dobd ki a szemetest! -  katt a linkre, és már meg is rendelheted a Libritől!
https://www.libri.hu/konyv/toth_andi.dobd-ki-a-szemetest-1.html?p_id=7355

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)


2020. január 2., csütörtök

Földbarát, puha textil zsebkendő házilag: jobb, mint a papír zsebkendő

A házi kreatív-könnyed környezet-természetbarátsághoz és a kevesebb hulladéktermeléshez sok apró tevékenység hozzátartozik. Például az is, ha a papírhulladék termelésünket csökkentjük. Az rendben van, hogy a papír lebomlik, és nem szennyezi az óceánt nejlonhulladékként... Na de az előállítása energiaigényes folyamat, ami növeli a széndioxid kibocsátást, kivágják miatt a fákat, és ott van még az esetlegesen nejlon csomagolása is. Papírhulladék a papír zsebkendő is, amit orrfújásra és ilyen-olyan tisztítási műveletekhez felhasználunk. Tudom, hogy a papír zsebkendő alternatíváját, a textil zsebkendőt mosni kell, és a mosás is szennyez, de szinte biztos, hogy a papír zsebkendő előállításához több víz szükséges, mint a textil zsebkendő víztakarékos és környezet-természetbarát mosásához. Ezért érdemes visszaszokni a textil zsebkendőre. Ráadásul megfelelő textília újrahasznosításával készíthető olyan textil zsebkendő házilag is, amivel még a papír zsebkendő nyújtotta puhaság és higiénia érzését is megközelíthetjük.

Textil zsebkendő házilag: puha fehér póló a kulcs

Textil zsebkendő házilag, puha
alapanyagból, tartóval: jobb, mint a papír
(saját készítés, saját fotó)

Jó régen, az első gyerekem születésekor vettem magamnak két fehér, puha pamut férfi pólót, amiknek a nyakát gombosra alakítottam, hogy könnyű legyen a szoptatás. A pólók felett azóta eljárt az idő, kicsit elszakadtak és kinyúlottak, ezért félretettem őket, de nem dobtam ki. Aztán, amikor jobban beleástam magamat a háztartási hulladékcsökkentésbe, és odaértem a papírhulladék csökkentéséhez, eszembe jutott, hogy ezekből a pólókból fogok textil zsebkendőket varrni. 

Egyszerűen csak szétvágtam a pólókat zsebkendő méretű részekre és beszegtem a részeket cikkcakk öltéssel. Utólag különböző pasztellszínekkel is átvarrtam őket, hogy meg lehessen különböztetni egymástól, hogy melyik pont kié, ha egyszerre többen használjuk őket. Mivel összesen 24 db lett, elég sűrűn lehet őket cserélni, ami biztosítja a megfelelő higiéniát. Házi zsebkendőtartót is varrtam hozzájuk a jól megszokott férfiing ujjából, amit fel lehet akasztani például a fürdőszobában a szekrény gombjaira. :-)

Azóta ezek a textil "zsebkendők" nekem maximálisan beváltak, a zorromat is tisztítják! :-) És a bőröm is szereti az anyagukat. Remélem, előbb-utóbb a családom is egyre több mindenre fogja használni őket.

  • Ui1: Textil zsebkendők tisztítása: a mosásuk előtt érdemes beáztatni őket fertőtlenítőszerbe (pl. Flóraszept vagy teafaolajos víz), utána folyóvízzel leöblíteni, és mehetnek a mosógépbe. Aztán napfényes helyen való szárítással és vasalással még pluszban lehet őket fertőtleníteni. Na jó, ez egy kicsit több macera, mint a papír zsebkendőt egy laza mozdulattal a szemetesbe dobni. De ugye a gyerekeink, unokáink tiszta környezete megér ennyit?

  • Ui2: ha nemcsak otthon szeretnénk textil zsebkendőt használni, hanem máshol is, lehet nekik higiénikus úti tárolókat is varrni, amiben magunkkal vihetjük őket... 

Ha mindenki textil zsebkendőt használna, amikor csak lehetséges, a boltok polcain megint csak radikálisan csökkenhetne egy környezet-természetszennyező termék mennyisége! (Ugye ezt már az arctisztító korongnál és a textilöblítőnél is megemlítettem, de érvényes a mosogatógép porra, a vízkőoldóra és a háztartási fertőtlenítőszerre is.) És ha nincs valamire kereslet, kínálat sem lesz!

Ha hozol nekem alapanyagot, szívesen varrok neked is belőle ilyen textil zsebkendőket. ;-)

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)