2020. február 24., hétfő

Viszlát, tízóraizás szemete! A frissentartó tépőzáras textil szalvéta a menő

Írtam már a frissentartó kenyereszsákról és az őt kibélelő PUL anyagról. És írtam már a vízhatlan neszeszerről hasonló vonatkozásban. Most folytatom a sort, mivel szeretném népszerűsíteni a PUL anyaggal (és nélküle) készített környezetbarát alkotásaimat... :-) Van ám varrva már többféle, menő mintás frissentartó tépőzáras textil szalvéta is a készletemben. Sajnos nem én találtam ki ezt a nagyon praktikus holmit, de én is nekiálltam gyártani őket. Érzésem szerint nagyon-nagyon sokra lesz szükségünk belőlük, hogy kiváltsuk az eldobható csomagolóanyagokat! És már csak azért is, mert egyszerűen ránézni is jó egy ilyen szépségre. Ajándékba is kaptak tőlem belőle emberek, és mindenhol, mindenki nagyon örült neki...

Frissentartó tépőzáras textil szalvéta: a szendvics szeret benne lenni

Menő tízórai és uzsonna: tépőzáras textil szalvétában
(saját készítés, saját fotó)

Iskoláskoromban, aminek az eleje még az "átkosra" esett, a tízórai szendvicset textilszalvétában vittük az iskolába. Nem ám szeméttermelő frissentartó nejlon- vagy alumíniumfóliában, ami étkezés után egy laza mozdulattal a kukában landol manapság. :-( Ha a ruhaszalvéta bepiszkolódott, a szemetes helyett a mosógépbe ment. Nekem még mindig megvan egy-két ilyen szalvétám, habár időközben kicsit elvástak. Előnyük volt a moshatóság. Hátrányuk az, hogy megszáradhatott és/vagy széteshetett bennük a szendvics, illetve, hogy ha például valamilyen nedvesebb zöldség (pl. csemegeuborka karika) került az ennivalóba, a textil kifelé átázott. Oda kellett tehát figyelni, hogy a szalvétán kívül beletegyük még valami vízhatlanba is a szendvicset, nehogy a táskában a tankönyvek bánják a vele való randit.

No, a PUL-os újraszalvétával a megszáradás, a szétesés és az átázás problémája egyaránt kiküszöbölve!

Ez egy négyszögletű kendőforma, két réteggel: külseje tetszőleges (menő mintájú) vászon, belseje PUL. Mint már tudjuk, de ismétlés a tudás anyja, a PUL a levegőt átengedi, a vizet nem, ebből kifolyólag nem szárad (olyan gyorsan) és nem is penészedik meg benne a pékáru, és nem ázik át a szalvéta kifelé. A négy csúcsa felé pedig négy tépőzár található, amelyeket összerögzítve a szalvéta fixen a helyükön tartja a szendvics elemeit.

Ha az újraszalvéta PUL bélése bepiszkolódik, csak letöröljük tiszta, nedves ruhával, hagyjuk megszáradni, és már használhatjuk is újra. Ha a külső rétege, a vászon lesz szennyezett, alacsony hőfokon, enzimmentes mosószerrel, bolti öblítőszer nélkül, alacsony fordulatszámmal centrizve mosható. Szárítani és vasalni nem szerencsés.

Oké, hogy a PUL az úgymond műanyag, de nemcsak egyszer, hanem nagyon sokszor felhasználható. Feltéve, ha helyesen kezeljük...

Mi már egy ideje csak ilyenekbe csomagoljuk a tízórait és az uzsonnát! :-) Cukik és menők vagyunk, és drasztikusan lecsökkent a csomagolóanyag használatunk is! Mostanában alig kellett nejlon- és alufóliát vennünk, amivel egy rakat pénzt megtakarítottunk, jó befektetés volt a tépőzáras textil szalvéta beszerzése.

Menő és jó étvágyat!

Használj te is ilyen menő szalvétát; keress meg, és lesz neked is! ;-)

Például a Vatera standunkon vagy a Facebook oldalamon több más hasznos dolog mellett megtalálod.

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)

2020. február 11., kedd

Mire jó a repedt kulacs? Lehet belőle úti evőeszköz készlet tartó...

Úti evőeszköz készlet tartók
kulacsokból (saját fotó)

Vannak emberek, akik soha semmit nem dobnak ki, mert sajnálják a tárgyakat, és "jó lesz az még valamire". Ők azok, akik minden apró-cseprő vackot felhalmoznak, és ha ezt a szokásukat szélsőségesen túlzásba viszik, a tárolt holmik idővel kiszorítják őket az otthonukból. Habár bizonyos mértékig közéjük tartozok, nem állítom, hogy mindenképpen követendő a példájuk. 

Viszont, ha kreatívak vagyunk, sok pénzt megspórolhatunk (és még környezetvédünk is!) azzal, hogy kreatívan újrahasznosítjuk a megtartott, eredeti céljukra már nem alkalmas tárgyakat. Így lett nálam kicsit eltört, kicsit szivárgó kulacsokból némi önmagamnak feltett, kreatitvitáskeltő költői kérdések után úti evőeszköz készlet tartó. Merthogy mibe tehetném az út közben használt evőeszközöket? Illetve, mire lehet ezt még használni?

Úti evőeszköz készlet tartó: aki kreatív, sokat megtakaríthat

Az ember lánya időnként nem otthon étkezik, hanem valahol út közben: autóban, gyorsétteremben, parkban, miegymás. Az étkezéshez olykor szükséges evőeszköz is: kanál-villa-kés. Ha nem szeretnénk mindenhol eldobható evőeszközt használni (márpedig makacs környezetvédőként nem szeretnénk), akkor marad belőlük az elmosogatható változat. 

Így célszerű, ha a tiszta, elmosogatható evőeszközök folyamatosan ott vannak velünk elérhető közelségben: az autóban, a táskában. És, mivel nem szeretnénk, hogy bepiszkolódjanak, és azt is szeretnénk, hogy a mellettük levő egyéb kincseket se sértsék meg, muszáj őket valamiféle tartóba tenni. Szoktak a becsomagolásukra alufóliát is használni, de az ugye megint csak le nem bomló szemetelés és sajnos még egészségkárosító hatású is! Ha láttad az Alumínium kora című dokumentumfilmet, szerintem te is aggódva el fogsz tőle állni. Sokkal jobb egy olyan megoldás, mint amikor a fogkefét a fogkefetartóba teszik. Sajnos azonban a fogkefetartóba többnyire nem fér bele evőeszköz... Biztos lehet kapni evőeszköztartót is, de lehet kreatívnak is lenni.

Így repedt el a kulacs szája
(saját fotó)

 Furfangos fapados kanálgép házilag

Az egyik nagyáruházban láttam például régebben műanyag evőeszköz készletet egy egész jó, henger alakú tartóban, valami olyasmit szerettem volna. Aztán kaptam a hasonló ötletet fentről: kulacs! Van nekünk jó pár otthon, kaptunk is, vettünk is, és nem mind használható sajnos. Így újrahasznosítottam őket. Az egyik újrahasznált kulacs eleve ereszt egy kicsit. A másikat pedig sajnos leejtettem, elrepedt a szája (pedig amúgy nagyon jó minőségű, ezért nagyon sajnáltam), és ugye nem tanácsos megragasztani, mert akkor az ember ragasztót iszik. Viszont a kellően széles szájukon át simán beleférnek a kanalak is mindkettőbe. Akár több személyre való készletben is.

Ezeket nagyon jól lehet az autóban tartani szükséghelyzet esetére, hátrányuk, hogy táskában sok helyet foglalnak el... Oda az igazi, katonai kanálgép célszerűbb választás.

Ui: a kreativitás csírája "gyárilag" benne van minden emberi lényben, csak a kultúránk nem igazán támogatja a használatát, ezért többnyire eltemetődött... Viszont visszahozható, és fejleszthető. Csak valahogyan össze kell hozzá kapcsolni az agyféltekék működését!

Inspiráló és ajánlott olvasmány: Tóth Andi: Dobd ki a szemetest! -  katt a linkre, és már meg is rendelheted a Libritől!
https://www.libri.hu/konyv/toth_andi.dobd-ki-a-szemetest-1.html?p_id=7355

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)