2019. december 31., kedd

Hangos (és környezet-természetbarát) szilveszteri jókedv: tűzijáték helyett hajókürt


Tűzijáték helyett hajókürt: egészségbarát,
környezetbarát, természetbarát, életbarát,
Földbarát (saját fotó)
Úgy tűnik, még nem mindenki tudja (vagy, ami a rosszabb eset, hogy sok érzéketlen felsőbbrendűség-tudatos embert nem érdekli), hogy a (szilveszteri) tűzijátékok igen balesetveszélyesek és halálra rémítik a kifinomult érzékszervű állatokat.

Emellett sok, az élőlények egészségére ártalmas és környezet-természetkárosító anyagot is tartalmaznak! A használatukkor súlyos hang- és fényszennyezés mellett kémiai szennyezést is okoznak. :-( Nem véletlen, hogy egyre több város tiltja be a tűzijátékot szilveszterkor (és ugye augusztus 20-án is), illetve tűzijáték helyett fényjátékot rendez... 

Tűzijáték helyett dudáljunk!

Mi nem élünk velük, nem éltünk és valószínűleg nem is fogunk. Igen, nagyon vagány és menő dolog durrogtatni, de még vagányabb, ha apró mindennapi cselekedetekben biztosítjuk a Föld és az utódaink jövőjét. Viszont ettől függetlenül szeretjük a bulizós jókedvünket megélni, de szemetelés nélkül. Ezért már hosszú évek óta szilveszter délután, sötétedést követően (hacsak nincs borzasztó időjárás) tűzijáték helyett fogjuk a jó öreg hajókürtjeinket, és sétálunk velük egyet a környéken. Természetesen meg is szólaltatjuk őket (körültekintően, mert ugye ezek is zajszennyezőek), és közben nagyon jól szórakozunk.

Tűzijáték veszélyei, káros
hatásai az egészségre
(Forrás: Facebook)
Ezek a hajókürtök már nagyon régóta megvannak nekünk, igazán jó befektetésnek bizonyult a beszerzésük. :-) Nem durrogtatjuk és nem szemeteljük el a pénzünket minden év végén. Kipróbálod őket? Ha fényjáték is társul hozzájuk, még nagyobb bulit lehet velük rendezni.

 Mi más is lehetséges még a környezetbarát-természetbarát-egészségbarát bulizáshoz tűzijáték helyett?

Remélem, ezzel a cikkel hozzájárulok a tűzijátékok körültekintőbb használatához, a szilveszteri bulizás Földbaráttá tételéhez!

Olvasnivalók:

Link: https://www.hazipatika.com/eletmod/veszelyben/cikkek/a_tuzijatek_ezert_karos/20181219091742
Letölthető PDF: https://drive.google.com/file/d/18CSng37ARW_HrUYpq0jxylBsfMAoOO3I/view?usp=sharing
Link: https://jogaszvilag.hu/napi/szennyezik-a-kornyezetet-es-veszelyesek-is-a-tuzijatekok/

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)


2019. december 30., hétfő

Növekvő divat az öko bevásárló zsák - milyet válasszunk?

A háztartási hulladékmennyiségünk csökkentésének egyik fontos és könnyen megoldható lépése az lehet, ha mindig van nálunk valamilyen öko bevásárló zsák. Így, ha a naaagy fogyasztói társadalomban úgymond "muszáj shoppingolnunk", mint Doktor Szöszinek, a portékát van miben helytakarékos és Földbarát módon hazaszállítani, és mégsem termelünk nejlonzacskós hulladékot. Én szoktam varrni is ilyen zsákocskákat, többfélét (a fehérneműtároló ingzsákokhoz hasonlóan). Ezekkel kapcsolatban osztok meg néhány tapasztalatot, hogy jól tudjuk őket használni, és ne ábránduljunk ki belőlük, mert mondjuk a zsák nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Öko bevásárló zsák függönyből:
kicsi, nagy, közepes
(saját készítés, saját fotó)

Érdekességképpen megjegyzem, hogy a számvitelben a termékcsomagoló és -szállító segédanyagokat: üvegeket, rekeszeket és társait göngyölegnek hívják, hívhatjuk őket mi is így. :-)

Öko bevásárló zsák fajtái - nem mindegy, mikor melyiket használjuk

Sokféle árucikk létezik és többféle beszerzési hely, válasszuk mindig azt a zsákot, ami az aktuális helyzethez a legjobban illik. Néhány példa:

  • Az átlátszó, például hálós pamut vagy maradék függönyanyagból készült zsákocska. Az ilyenben ragyogóan lehet például zöldségeket  és gyümölcsöket: almát, burgonyát, céklát és társaikat hazavinni a zöldségestől/piacról és/vagy tárolni. Ennél annyira nem fontos, hogy sokszor tisztítható textilből készüljön, hiszen a zöldségeket és gyümölcsöket használat előtt általában megmossuk / meghámozzuk. Így a zsák egy tisztítás után akár többször is felhasználható. (Értelemszerűen egy ilyen zsák nem védi a bolti berendezést és a mi táskánkat sem annyira az áru által terjesztett esetleges szennyeződésektől, ezt figyelembe kell vennünk.) Ellenben fontos, hogy átlátszó legyen, hogy az eladó könnyen lássa, mi van benne; illetve hogy rá lehessen ragasztani valahova a vonalkódos címkét, ha van.

  • A nem átlátszó, különféle vásznakból, pamutokból, például konyharuhából készült zsákocska. Ebben pékárut lehet hazaszállítani, esetleg tárolni. Jobban védi a portékát a szennyeződésektől, és a boltot is a portéka maszatolásától, mint az átlátszó zsák. Fontos, hogy az anyaga bírja a gyakori/intenzív tisztítást, hiszen a pékáruhoz való használathoz mindig tisztának kell lennie.

  • A vegyes textilből készült zsákocska. Például egyik oldala hálós pamut, a másik oldala vászon. Hasznos lehet hipermarketekben, ahol egyszerre kell védenie a portékát és a berendezést, és még legalább részben átlátszónak is lennie. Szintén bírnia kell a gyakori tisztítást.

  • És így tovább, milyenek létezhetnek még?

Nagyon ajánlott a nagyobb öko bevásárló zsákokat mindig a saját tartójukban, például kisebb öko bevásárló zsákokban tartani. Mindezt a praktikusság miatt, hogy rend legyen a táskánkban, ne szóródjanak szanaszét, még ezzel is bosszankodást okozva! ;-)  Hiszen a nejlonzacskók is katonás rendben, egy helyen sorakoznak a boltban a zöldségespult mellett, nem?

Ha egyik öko bevásárló zsák sem felel meg a célnak pont akkor és pont ott, ott vannak még a nem öko bevásárló zsákos megoldások is. Például a sokszor újrahasznosítható, elmosható fagylaltos dobozok (én ilyenekbe kérem a piacon a kakaós csigát), vagy a különféle befőttes üvegek (hüvelyes zöldségek beszerzéséhez használható). Hátrányuk, hogy sok helyet foglalnak a táskában, és tervezetten kell őket használni.

Ha van otthon megfelelő alapanyagod, és elhozod nekem, neked is szívesen varrok öko bevásárló zsákokat!

Vagy, például a Vatera standunkon vagy a Facebook oldalamon több más hasznos dolog mellett megtalálod.

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)


2019. december 23., hétfő

Környezet-, természet- és egészségbarát öblítő házilag - nem szúrós

Már írtam arról (itt), hogy hogyan lehet a boltinál jobb mosogatószert készíteni a mosogatógépbe házilag. Hasonlót gyorsan "össze lehet dobni" a mosógépbe is. Először a mosógép öblítő házilag való elkészítésének azt a fortélyát fogom megosztani, ami nekünk annyira működik, hogy szükség esetén már a családfő is össze tudja kevergetni, és ő is szereti. Mindezt 3 dolog miatt teszem:

  • Hogy csökkenjen az élővizek vegyszeres terhelése. Ugye nem gondoljuk azt, hogy a ruhaöblítőket a halak és a más vízi állatok szeretik, és hogy majd jól lebomlik mindegyik fajtája?

  • Hogy csökkenjen a hulladéktermelésünk - vajon mennyi öblítős flakontól kímélhetjük meg így nagyon könnyen a környezetünket? Mi az évek alatt már jó soktól megkíméltük, amit teljesen feleslegesen dobtunk volna ki. Ha ecetet használunk öblítésre, annak is van ám flakonja... amellett, hogy még szúrós szagú is, és mi például nem szeretjük. A mi megoldásunk nagyságrendekkel kevesebb szeméttermeléssel jár, főleg, ha a beszerzést nagy tételben bonyolítjuk.

  • Hogy csökkenjen a testünk műillatú és műszínű öblítőkkel való terhelése. Ugye nem gondoljuk azt, hogy ezek a vegyszerek mind ártatlan bárányok (tisztelet a kivételnek), és hogy büntetlenül használhatunk őket a végtelenségig, és hogy pozitív, ha a maradványuk benne marad a ruhákban? Mindez hatványozottan igaz, ha még allergiásak is vagyunk a kereskedelemben kapható műcsodákra...

Mindenbarát öblítő házilag: víz, citromsav, illóolaj vagy mosóparfüm

Mindenbarát öblítő házilag: víz, citromsav, illóolaj
vagy mosóparfüm (saját fotó)

Tényleg csak ennyi szükséges hozzá!

  • Végy egy újrahasznosított 1 literes flakont, aminek még az anyaga is megfelelő (2, 4, 5 számú műanyag vagy üveg).

  • Töltsd meg majdnem teljesen tiszta vízzel - mi ozmózissal tisztított vizet használunk.

  • Tégy bele 3-4 evőkanál citromsavat. Ez háztartási boltokban többnyire kapható, nagyon olcsó környezetbarát anyag, még élelmiszerekbe is szokták használni.

  • Csepegtess bele arányosan annyi csepp mosóparfümöt vagy illóolajat, ahány mosásra elég a flakon. Ha például 1 mosásra 20 csepp mosóparfümöt írnak, és a flakon tartalma alapvetően 10 mosásra elég, akkor értelemszerűen összeszorozva 20x10=200 csepp mosóparfüm kell bele. Értelemszerűen olyan mosóparfüm / illóolaj legyen, amire nem vagytok allergiásak. Mosóparfüm szintén kapható háztartási boltokban többféle is, illóolaj is.

Rázd össze, és kész is van! A tested és a Föld, sőt, még a mosógép és a ruhák is szeretni fogják!

Ha mindenki ilyen, vagy hasonló öblítőt használna, amellett, hogy kevesebb lenne az allergiás ember, megint csak kilőhetnénk egy jelentős mennyiségben eladott, környezetszennyező vegyszert a boltok polcairól, a flakonjaikkal együtt!

Rajtad is múlik!

(Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)

Inspiráló és ajánlott olvasmány: Tóth Andi: Dobd ki a szemetest! -  katt a linkre, és már meg is rendelheted a Libritől!

2019. december 18., szerda

Nem porfogó ajándék + hulladékcsökkentés otthon: horgolt arctisztító korong

Horgolt arctisztító korong:
az otthoni hulladékcsökkentésben
sok kicsi sokra megy! (Saját készítés,
saját fotó)

Tinédzserkorom óta kézműveskedek hobbi szinten. A legjobban varrni szeretek, de kötni-horgolni és gyöngyöt fűzni is szoktam olykor. Sokfélét alkottam már, nagyobb és nehezebb holmikat is, a farmertáskától kezdve a kosztümön és a kardigánon át a szivacshuzatig. A ruhajavítás mindennapos tevékenységem, tegnap például a gyerekem elszakadt iskolatáskáját javítottam meg, hogy (még) ne kelljen kidobni, ne termeljünk vele szemetet. 

Maradék horgolócérnákból horgolt arctisztító korong

Amikor néhány hónapja az eddiginél is komolyabban belefolytam a hulladékcsökkentési tevékenységbe, eszembe jutott, hogy lapulnak még a szekrényben maradék horgolócérnáim, amiket lehetne valami értelmesre hasznosítani. Viszont, mivel lakásdíszekkel és porfogókkal Dunát lehet rekeszteni minden boltban, valami hétköznapokban is jól használhatót szerettem volna. Így született meg az ötlet, hogy legyen belőlük sminklemosó - horgolt arctisztító korong. És lehetőleg strapabíró, sokszor mosható, akár fehéríthető változatban, mert azok tudják valóban helyettesíteni a bolti, szeméttermelő vattakorongokat.

Azóta gyártom őket, amikor éppen olyanom van, nagy szeretettel. Hozzá járó, újrahasznosított férfi ingből készült zsákocskával együtt. Ajándéknak is kiválók! Van, aki karácsonyfadísznek használja őket, (így egy kicsit mégiscsak porfogók lettek...) mert nem mondtam meg neki időben, hogy milyen szándékkal ajándékoztam meg őt velük... :-) De hát kinek mi.

Természetesen nem szerencsés mindenre használni, amire a sima vattakorongot szoktuk, pl körömlakk lemosására inkább ne használjuk (arra pl be lehet vetni a lyukas zoknikat), de...

Te magad nem szeretnél ilyeneket horgolni, de mégis szeretnél belőlük beszerezni? Például a Vatera standunkon vagy a Facebook oldalamon több más hasznos dolog mellett megtalálod.

SOK KICSI SOKRA MEGY! Ha mindenki mosható arctisztító korongot használna, és azt szükség szerint környezetbarát módon tisztítaná, megint egyel kevesebb lenne a háztartási hulladékunk. Az a feleslegessé vált dolog, amit kidobunk a szemetesbe, hogy aztán valamelyik szeméttelepen figyeljen az idők végezetéig, neadjisten a folyóba kerülve eljusson a tengerig és ott a tengeri állatok bendőjében kössön ki. :-( Tisztelet annak a kivételnek, amelyik a szemétégetőben végzi, és amelyiknek még a füstjét is megszűrik, hogy ne jusson a levegőbe és ne szívjuk be!

Rajtad is múlik!

2019. december 13., péntek

Mi a közös Svájcban és Kubában? Avagy az önellátó gazdaság prototípusai

Még régebben, emailben kaptam egy nagyon tanulságos történetet, ami alapvetően a gazdagok gondolkodásmódját mutatja be, de mellékhatásként jócskán benne van a környezettudatos gondolkodás is!

Mitől gazdag Svájc? Önellátó gazdaság #1.

Mitől gazdag Svájc? Önellátó gazdaság #1.
(freeimages / swiss-cows-1390013)

Svájcba emigrált magyar tanárnő fia szájából hallottam, hogy amikor a mamát befogadta a helyi iskola, azzal tüntette ki az igazgató, hogy ő intézhette az iskola számára szükséges eszközök beszerzését. Persze bizonyítani akart, és összeállította a listát, amit izgatottan vitt a bemutatásra. Az igazgató vetett rá egy pillantást, majd elmondta, az úgy rossz, ahogy van, lehet újraírni. Az értetlen arcot látva, jóindulatúan elmagyarázta: Először meg kell nézni, hogy a városban gyártják-e ezt a cikket? Ha igen, meg kell venni, mert az a legolcsóbb, hiszen a város lakóinak munkát biztosítunk és a későbbi minőségi problémák kizártak. Ha nem, meg kell nézni, hogy a tartományban készítenek-e ilyesmit, mert ez a második legolcsóbb, minőség vitára itt sem kell számítani. Amennyiben a tartományban nem készül, megnézzük, hogy Svájc területén előállítják-e a terméket. Ha igen, jöhet. Végül felmerül a kérdés: mi a teendő akkor, ha nem gyártják Svájcban? Ekkor hátra kell dőlni és behunyt szemmel, (esetleg egy rövid szunyókálás után) pihent állapotban azon lehet elgondolkodni, hogy egyáltalán, kell ez nekünk? Ezt a hozzáállást tanítsátok minden családban, óvodában, iskolában, egyetemen!!! Ennyi kell ahhoz, hogy örökre kilábaljunk mindenféle gazdasági krízisből... (és környezeti katasztrófából, globális felmelegedésből - a blogger hozzáfűzése)

Nemrég pedig egy másik ország példáját olvastam egy cikkben (link - letölthető PDF), akik azelőtt nem gondolkodtak úgymond környezettudatosan, de rákényszerültek... És egy sor pozitív hatásuk lett belőle, például még az általános egészségi állapotuk is javult!

Van egy ország, ami egyszer már leszokott az olajról, mégsem omlott össze. Önellátó gazdaság #2

Idézet a cikkből:

Olaj nélkül is megoldható
(freeimages / cuba-1436661)

"Kubában a kilencvenes évek elején sok üres, kihasználatlan terület volt, ahol legfeljebb romok és szemét állt, olyasmik, mint a budapesti házak közötti foghíjtelkek. Az élelmiszerhiány miatt ezeken a városi apró területeken a kubaiak elkezdtek növényeket termeszteni. Az állam hamar felismerte az ebben rejlő lehetőségeket: ezzel könnyen lehet csökkenteni az éhezést, ráadásul a fosszilis energián alapuló, nagy földeken végzett gépesített mezőgazdasággal szemben olajat sem igényel, és annak köszönhetően, hogy az emberek az otthonaikhoz közel eső területeken termesztettek, a étel szállítását sem kell megoldani. 

A kubai kormány ezekről a területekről elbontotta a romokat, elvitte a törmeléket és a szemetet, hogy minél többeket ösztönözzön arra, hogy saját maguk termeljék meg a zöldségeket, gyümölcsöket. Erre aztán már a gépesített mezőgazdaság ellen küzdő, zöld agrármozgalom is felfigyelt. 1993-ban Ausztráliából kertészmérnökök utaztak a szigetországba, hogy fenntartható agrárgazdálkodásra tanítsák a kubaiakat. Így a gépesített mezőgazdasággal szembehelyezkedő, permakultúrás mozgalom – magas fejlettségű országokban példátlan módon – állami szintre jutott Kubában a kilencvenes évek elején."

Lehet, hogy a gyökeres, Föld-szintű környezetvédelmi szemléletváltáshoz az a kényszerhelyzet szükséges, hogy sehol ne legyen olaj, illetve hogy a szűkében legyünk?

Na jó, akkor Internet sem lesz, és nekem a varrógépem is lábbal hajtva fog menni, de szerintem ezekkel simán együtt lehet élni... Mi kell hozzá, hogy meg tudjunk találni egy ideális, fenntartható egyensúlyt? És jusson eszedbe, hogy te is nagy hatással lehetsz arra, hogy ez sikerüljön!

Vajon te hogyan tudsz pont itt, pont most hozzájárulni az emberiség és a Föld baráti egyensúlyához?


2019. december 11., szerda

Zacskómentes rend a nejlonharisnyáknál, avagy férfi ing újrahasznosítás textilzsáknak

Ha akarunk élhető jövőt az utódainknak a Föld nevű bolygón, akkor sürgősen át kell gondolunk és meg kell változtatunk a hulladéktermelési szokásainkat. MINDANNYIUNKNAK, mert ha mindenki megteszi, nem lesz környezetvédelmi gondunk! Nem olyan nagy ügy ám ez, csak némi kreativitás szükséges hozzá. Az pedig fejleszthető! Mivel nekem az egyik hobbim a ruhák oda-vissza átalakítgatása már gyerekkorom óta, engem foglalkoztat a ruhahulladék termelődése és sorsa. Több, a ruhahulladék probléma súlyosságát firtató cikk is olvasható a neten, például ez: Origó link letölthető PDF. A ruhahulladék mennyiségének csökkentéséhez két lényeges tevékenységünket kell megváltoztatunk. 1. lehetőleg egyre kevesebb hamar tönkremenő fast fashion ruhát vásároljunk; 2. mielőtt kidobunk egy használaton kívüli, esetleg tönkrement ruhát, gondolkodjunk el, lehet-e még, és ha igen, mire lehet hasznosítani. Én most saját tippet írok arra, hogy a férfi ing újrahasznosítás hogyan tud működni!

Férfi ing újrahasznosítás: az Ikeának is tetszene

Férfi ing újrahasznosítás: rendteremtő
textilzsákok a fehérneműs fiókba
(saját készítés, saját fotó)

Sok jó ötletet lehet találni erre is a neten. Egy férfiing készülhet többféle anyagból: flanel, pamut, vászon, vékony farmer, selyem, len, stb. Ettől függően egy kiszuperált férfiing új életre kelhet mint párnahuzat, kötény, borosüveg tartó, szemüvegtok, pénztárca, okoskütyü tartó, patchwork takaró, textilszalvéta, konyharuha, táska, hátizsák, gyerekruha, női blúz vagy szoknya, ecsettörlő rongy, kutyaruha, rongyszőnyeg, dekorációk, stb.

Nálunk főleg vékony, selyemszerű, fehér vagy világos színű öltönyingek akadnak, amik körülbelül a teljes elvásásig vannak hordva (mosva-vasalva), így túl sok mindent nem tudok belőlük készíteni. Próbáltam például alvós párnahuzatot, de nem volt jó ötlet, mert azt is heti-havi szinten mosni-vasalni szoktuk, és így gyorsan tovább használódik a szövet. Így mostanában kis textilzsákocskákat varrok az ingekből, amiket nem kell sokszor tisztítani, mert ennek megfelelő funkciót kapnak. Például a segítségükkel teremtettem szellőzni tudó rendet a fehérneműs fiókokban, kiválóan használhatók évszakon kívüli fehérneműk bepállástól mentes tárolására. Egyel kevesebb nejlonzacskós hely! Nyáron a vastag harisnyákat, télen a bokazoknikat és a fürdőruhákat lehet bennük tartani, akár textilfilccel feliratozva is. És mást is, ebben nők előnyben: ki nem keresett már ünnepély előtt kapkodva másik párt az éppen kiszakadt nejlon térdharisnyájának? No, ha van olyan textilzsákunk, amiben a páratlan nejlon térdharisnyákat tartani tudjuk, hamar fogunk találni. ;-)

Ha hozol nekem alapanyagot, szívesen varrok neked is belőle ilyen kis rendteremtő textilzsákocskákat. ;-)


2019. december 10., kedd

Olcsó öko mosogatógép por házilag: jobb, mint az átlagos vegyszeres bolti

A mosogatógép igen hasznos dolog, még földbarát környezet-természetvédelmi szempontok szerint is. Megfelelő beállításokkal kevesebb vízzel és energiával szebben és sokkal higiénikusabban elmosogat, mint az emberi kéz. Üdvözletem a megalkotójának! Sokan kéretik magukat, hogy legyen-e nekik mosogatógépük vagy sem, én is így voltam vele. Aztán, amióta van, már nem hagynám ki semmi pénzért. De, mivel régóta ökotudatos környezet-természetvédő vagyok, zavart az a műszínes-műszagos vegyszer, amit a legtöbb átlagos üzletben lehet bele kapni. Ezért a mosogatógép beüzemelése után is hamar körülnéztem, hogy létezik-e bele környezet-természetbarát öko mosogatógép por. Téve ezt azért is, mert nem mindegy, hogy esetlegesen milyen vegyszer maradéka megy rá az ételre az elmosogatott edényekről, amit aztán ugye megeszünk...

Öko mosogatógép por házilag:
jobb, mint a vegyszeres bolti!
(saját fotó)

Létezik többféle, a legtöbb külföldi termék, nem annyira átlagmagyar pénztárcabarát áron. És, mint tudjuk, sajnos a külföldről való ideszállítás is környezet-természetszennyező a széndioxid kibocsátása miatt. :-( Ezért én ezt nem pártolom, mást kerestem. Szerencsére van magyar gyártású öko mosogatógép por is, már jó ideje használok egy ilyet (ez itt a reklám helye). Még a műanyag dobozos csomagolását is jól tudom újrahasznosítani, lehet bele tenni mindenféle apróságokat. A por tulajdonképpen nem rossz önmagában sem, viszont olvastam a gyártó oldalán, hogy ha fele-fele arányban összekeverjük citromsavval, szebb eredményt kapunk. Az összekeverést közvetlenül a gépbe való betöltésnél kell megejteni, mert ha nem így teszünk, a keverék összeáll, mint a beton.

Öko mosogatógép por házilag: filléres, ártalmatlan és hatékony

Mindig tanul az ember lánya - most újabbat találtam; léteznek további, még egyszerűbb alternatívák. Például 1 egység szódabikarbóna + 2 egység citromsav - szintén a mosogatógép bepakolásakor összekeverve:
https://okoanyu.blog.hu/2012/11/07/tabletta_helyett_filleres_haziszer_mosogatogepbe

Már alig várom, hogy elfogyjon az az egyesével csomagolt, hulladéktermelő bolti vegyszer, amit nemrég a rokonságból örököltünk. Nem igazán vagyok tőle elájulva, a környezet-természetbarát sokkal jobb hatásfokú, de hát el kell használni, mert így is, úgy is növeli a szemetet. Én legalább a csomagolását szelektálom. De utána végre kipróbálom ezt a még kevesebbet szennyező lehetőséget!

Hé, ember!

Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is!

(Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló és egyébként helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)


2019. december 5., csütörtök

Se bűze, se kára, se költsége: tuti vízkőoldás környezetbarát-természetbarát módon

Ez a videó már nagyon régi, de sajnos még mindig nagyon aktuális.

Amit a reklámok lódítanak - és a valóság! Egy megtéveszthető átlagember még mindig túl sok környezetszennyező, egészségkárosító, műanyagszemét-termelő vegyszert használ takarításra, teljesen feleslegesen!


Nem mondhatni, hogy egyáltalán és soha nincs ilyenekre szükség, de az esetek legalább 90%-ában MEGOLDHATÓ nélkülük a takarítás! Ráadásul NAGYSÁGRENDEKKEL OLCSÓBBAN! (Másrészt pedig professzionális, ipari takarítószerekből is kaphatók már környezetbarát-természetbarátak.)

Vegyük például azt, hogy milyen lehet a vízkőoldás környezetbarát, természetbarát és egészségbarát módon?

Azért ezt, mert van róla érdekes tapasztalatom nemrégről. Egy takarításmániás rokonomék nemrég meglátogattak minket. Nálunk is takaríthatnékja támadt, mert kicsit vízköves volt a csap (éppen nem értem rá előtte kitakarítani). Aztán reflexből befogta az orrát, amikor egy takarítószert nyomtam a csapra, a keze mellé segítségképpen. Pedig ez csak a szokásos, színtelen-szagtalan citromsav oldat volt, egy, hígításra már sokszor újrahasznált mosogatószeres flakonból.

Vízkőoldás környezetbarát,
természetbarát és egészségbarát
eszközei: víz, citromsav,
hígítóflakon (saját fotó)

Mert milyenek is a vízkőoldók? Maró szagú vegyszerek, amikkel vigyázni kell!

A citromsavoldat nem ilyen.

Azt még a bőrünk is elviseli. Nem kell túlságosan vigyázni vele, hogy magunkra ne öntsük.

Mégis gyönyörűen leszedi a vízkövet, és az ecettel ellentétben még csak nem is elviselhetetlen illatú. 1 liter vízbe 2-3 evőkanál citromsavat szoktam tenni, kinek mennyi. Fél vagy 1 kg-os kiszerelésben lehet kapni. Nagyon olcsó, nagyon gazdaságos, a Föld is szereti! És még fertőtlenít is!

Hé, ember!

Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz, az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is!

(Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló és egyébként helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)