2019. december 13., péntek

Mi a közös Svájcban és Kubában? Avagy az önellátó gazdaság prototípusai

Még régebben, emailben kaptam egy nagyon tanulságos történetet, ami alapvetően a gazdagok gondolkodásmódját mutatja be, de mellékhatásként jócskán benne van a környezettudatos gondolkodás is!

Mitől gazdag Svájc? Önellátó gazdaság #1.

Mitől gazdag Svájc? Önellátó gazdaság #1.
(freeimages / swiss-cows-1390013)

Svájcba emigrált magyar tanárnő fia szájából hallottam, hogy amikor a mamát befogadta a helyi iskola, azzal tüntette ki az igazgató, hogy ő intézhette az iskola számára szükséges eszközök beszerzését. Persze bizonyítani akart, és összeállította a listát, amit izgatottan vitt a bemutatásra. Az igazgató vetett rá egy pillantást, majd elmondta, az úgy rossz, ahogy van, lehet újraírni. Az értetlen arcot látva, jóindulatúan elmagyarázta: Először meg kell nézni, hogy a városban gyártják-e ezt a cikket? Ha igen, meg kell venni, mert az a legolcsóbb, hiszen a város lakóinak munkát biztosítunk és a későbbi minőségi problémák kizártak. Ha nem, meg kell nézni, hogy a tartományban készítenek-e ilyesmit, mert ez a második legolcsóbb, minőség vitára itt sem kell számítani. Amennyiben a tartományban nem készül, megnézzük, hogy Svájc területén előállítják-e a terméket. Ha igen, jöhet. Végül felmerül a kérdés: mi a teendő akkor, ha nem gyártják Svájcban? Ekkor hátra kell dőlni és behunyt szemmel, (esetleg egy rövid szunyókálás után) pihent állapotban azon lehet elgondolkodni, hogy egyáltalán, kell ez nekünk? Ezt a hozzáállást tanítsátok minden családban, óvodában, iskolában, egyetemen!!! Ennyi kell ahhoz, hogy örökre kilábaljunk mindenféle gazdasági krízisből... (és környezeti katasztrófából, globális felmelegedésből - a blogger hozzáfűzése)

Nemrég pedig egy másik ország példáját olvastam egy cikkben (link - letölthető PDF), akik azelőtt nem gondolkodtak úgymond környezettudatosan, de rákényszerültek... És egy sor pozitív hatásuk lett belőle, például még az általános egészségi állapotuk is javult!

Van egy ország, ami egyszer már leszokott az olajról, mégsem omlott össze. Önellátó gazdaság #2

Idézet a cikkből:

Olaj nélkül is megoldható
(freeimages / cuba-1436661)

"Kubában a kilencvenes évek elején sok üres, kihasználatlan terület volt, ahol legfeljebb romok és szemét állt, olyasmik, mint a budapesti házak közötti foghíjtelkek. Az élelmiszerhiány miatt ezeken a városi apró területeken a kubaiak elkezdtek növényeket termeszteni. Az állam hamar felismerte az ebben rejlő lehetőségeket: ezzel könnyen lehet csökkenteni az éhezést, ráadásul a fosszilis energián alapuló, nagy földeken végzett gépesített mezőgazdasággal szemben olajat sem igényel, és annak köszönhetően, hogy az emberek az otthonaikhoz közel eső területeken termesztettek, a étel szállítását sem kell megoldani. 

A kubai kormány ezekről a területekről elbontotta a romokat, elvitte a törmeléket és a szemetet, hogy minél többeket ösztönözzön arra, hogy saját maguk termeljék meg a zöldségeket, gyümölcsöket. Erre aztán már a gépesített mezőgazdaság ellen küzdő, zöld agrármozgalom is felfigyelt. 1993-ban Ausztráliából kertészmérnökök utaztak a szigetországba, hogy fenntartható agrárgazdálkodásra tanítsák a kubaiakat. Így a gépesített mezőgazdasággal szembehelyezkedő, permakultúrás mozgalom – magas fejlettségű országokban példátlan módon – állami szintre jutott Kubában a kilencvenes évek elején."

Lehet, hogy a gyökeres, Föld-szintű környezetvédelmi szemléletváltáshoz az a kényszerhelyzet szükséges, hogy sehol ne legyen olaj, illetve hogy a szűkében legyünk?

Na jó, akkor Internet sem lesz, és nekem a varrógépem is lábbal hajtva fog menni, de szerintem ezekkel simán együtt lehet élni... Mi kell hozzá, hogy meg tudjunk találni egy ideális, fenntartható egyensúlyt? És jusson eszedbe, hogy te is nagy hatással lehetsz arra, hogy ez sikerüljön!

Vajon te hogyan tudsz pont itt, pont most hozzájárulni az emberiség és a Föld baráti egyensúlyához?


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése