2019. november 28., csütörtök

Benzintakarékos vezetés, autógondozás - ami a fő helyekről kimaradt

Benzintakarékos vezetés,
autógondozás: "fiús"
téli polár üléshuzat,
pihe-puha popómelegítő
(saját készítés, saját fotó)

Mit tehet egy átlagember a saját szén-dioxid kibocsátása csökkentéséért akkor, ha közlekedik? Például minél többet tömegközlekedik, közösségi-közlekedik. Vagy kerékpározik, rollerezik, görkorcsolyázik. Vagy lábbuszozik a szomszédba. Vagy ha muszájból, megkerülhetetlenül mégis használja az autóját, akkor optimalizálja, megszervezi, megtervezi az útvonalát, és a vezetési stílusát. Ezzel kevesebb benzint fog elpöfékelni haladás közben. A benzintakarékos vezetés kialakításához nagyon jó gyakorlatias tippek olvashatók, például itt:

Igen ám, de ott van még az a benzin is, amit nem a haladás, hanem az évszakok és a napszakok váltakozása miatt használ el az autó többletként. Aki ezt nem érzékeli, próbálja ki, hogy mennyit fogyaszt a a jármű, ha egy zimankós téli héten minden reggel csak az autó berendezéseinek a használatával fűti fel a belső teret, és/vagy olvasztja le a jeget róla. És hogy mennyit fogyaszt a nyári hőségben légkondival, vagy nélküle! Ezért értelemszerűen lehet ezeket is csökkenteni! Azon túl, hogy megfelelően állítjuk be a hűtő-fűtő berendezések működését, hogy például kívülről vagy belülről keringesse a levegőt, például így:

Benzintakarékos vezetés és benzintakarékos autógondozás plusz

Gyakorlatias tippek!

  • Ha nincs fedett autóbeállónk, és ha tudjuk: télen, és esetenként még nyáron is érdemes letakarni az autót. Legalább az ablakokat és a külső tükröket - hogy ne kelljen jeget kapargatni se kézzel, se a fűtéssel. Reggel nem kevés időt is tudunk ezzel megtakarítani! Mivel a Földbarát blogon vagyunk, itt még szó lehet arról is, hogy a letakarásra használt ponyva nagyon jó minőségű és strapabíró legyen. Mert ha nem az, és gyorsan elhasználódik, akkor ugye szemetet termelünk vele...

  • Nyáron érdemes minél kevesebbet használni a légkondicionálót (ha van). Használjuk helyette az ablak-légkondit, amikor csak lehet! Hogy azért a komfortérzetből is megmaradjon valami, be lehet ruházni például ablak-légterelőbe. Egy ilyen eszköz mellett nagyobb sebességnél sem visz ki minket a nyitott ablakon a huzat. Remélhetőleg ez az alkatrész is jó minőségű, és sokáig fogja bírni a használatot, hogy ne legyen belőle hamar műanyagszemét.

    Meglepő: benzin fogyasztás csökkentése
    az autó megfelelő berendezésével -
    polár huzatú ülőpárna
    (saját készítés, saját fotó)
  • És ami szintén nem egy utolsó dolog, amiről eddig még sehol sem olvastam, ámde hobbivarrónőként magamtól rájöttem: fontos az ÜLÉSHUZAT is! Ebből ugyanúgy érdemes tartani télit és nyárit, mint a gumiabroncsból! Ha télen valamilyen melegítő hatású textilből (pl. polár) készült üléshuzatot, vagy akár csak egy ilyen huzatú ülőpárnát használunk, kevesebb benzinhasználat mellett is kevesebb eséllyel fogunk felfázni és aranyeret teremteni magunknak. Az ilyen textil aranyat ér ülésfűtés helyett is. Rögtön működik már amikor beülünk az autóba; nem kell várni a felmelegedésére, és nagyon kényelmes! Ha pedig a nyári üléshuzat egy kellemesen hűvösebb és világosabb színű textilből (nekem például dzsörzéből) van, kánikulában kevesebb benzinhasználat mellett is kevésbé fogunk megfőni az extrém módon felmelegedett, (többnyire fekete színű) autósülésben! Érezhető a különbség vele és nélküle! Ráadásul eddig minden üléshuzatunk, amiket magunknak varrtam, hosszú évek óta jól működnek, és még csak ki sem fakultak. Nem lesz belőlük hamar szemét. A rögzítő gumit ugyan kellett már cserélnem az egyikben, de az nagyságrendekkel kevesebb költség, és valószínűleg szemétként is sokkal kevesebb, mintha benzinnel oldottam volna meg azt az extrém-hőmérséklet tompítást, amit tudnak! Hab a tortán, hogy az egyedi üléshuzatok könnyen felismerhetővé is teszik az autót, ergo csökkentik a nemkívánt eltulajdonítások esélyét. Természetesen, ugyanezért ezekkel "rosszalkodni" sem lehet annyira közlekedés közben. :-)

Ui: már nem tudom, hol, de azt olvastam, hogy nappal, jó látási viszonyoknál, lakott területen ne égessük a tompított fényszórót, mert az is feleslegesen fogyaszt. Azóta, amikor ilyenre alkalmas a helyzet, én csak a helyzetjelző lámpát kapcsolom be. Így van is világítás, meg nincs is. Legalább a tompított fényszóró izzóival spórolok, kevesebb szemetet termelek...

Ui2: ha hozol nekem megfelelő alapanyagot újrahasznosításra, neked is örömmel varrok egyedi autós üléshuzatot, ülőpárna huzatot. ;-) Ha nem hozol, akkor is megbeszélhetjük. ;-)


2019. november 27., szerda

Mit tartalmaz a csapvíz? Lehetőségek ásványvíz és PET palack helyett

Mit tartalmaz a csapvíz?
Ezek a házi csapvizet tisztító szűrők
újonnan hófehérek voltak...
(saját fotó)

Régi dilemma sok embernél, hogy ásványvizet igyon, vagy csapvizet. A csapvíz mellett szól az, hogy jelentősen csökkenthető vele a hulladéktermelés, mert PET palack helyett a kulacs is megtölthető vele. (Egy átlagos család naponta kb. 4-5 üres PET palackot dob a kukába, ez országos szinten lehet akár 4-5 millió kidobott palack is. NAPONTA!!!)  Mellette szól az is, hogy a PET palackból a hírek szerint nemkívánt anyagok kerülhetnek az ásványvízbe. 

Viszont a csapvíz ellen szól az, hogy, főleg egyes településeken, bármit is mond a vízmű, nem megbízható minőségű. Lehet benne például arzén, rozsda, orvosság- és mezőgazdasági vegyszermaradványok; csőtörés után iszap és hasonlók. Ez utóbbit támasztja alá, ha megnézzük egy ozmózisos házi víztisztító berendezés szűrőit annak cseréjekor: hááát sokszor nem nyújtanak bizalomgerjesztő látványt. :-( Ha nem szűrjük házilag a csapvizet, akkor azt a barna anyagot, amit a szűrőkben lehet látni, a vesénknek kell kiszűrnie. Lásd itt a mellékelt képet.

A csapvíz kémiailag és mikro-fizikailag sem forrásvíz :-(

A csapvíz valószínűleg több szinten sem hasonlít ahhoz a vízhez, amit egy tiszta vízű patak biztosítana az embernek. Többnyire a vízvezetékrendszer szállítja a folyótól vagy a föld gyomrából a 21. századi emberhez, és a vízvezeték állapota némely helyen kérdéses. Ráadásul a víz a vezetékben a gyors, egyenes vonalú folyás miatt elveszti a természetes, a Föld természeti környezetétől kapott mágneses töltését. Ezért is van az, hogy a növények azt a lágy formáját szeretik, ami az égből közvetlenül rájuk hullik, és a csőbe tuszkolt, mesterségesen kezelt formájától nem lesznek igazán szépek! Az ásványvízben a mágneses töltés talán még megvan.

Tehát, mi a megoldás PET palack helyett?

PET palack helyett lehetőség:
házi víztisztító

A szerző úgy gondolja, hogy több jó lehetőség is van erre:

  • Visszatérés a visszaváltható üvegpalackban forgalmazott ásványvizekhez. Ez egészséges, de akkor lesz igazán földbarát, ha az ásványvizek terjesztése nem jár szén-dioxid kibocsátó szállítással.

  • Az egészséges házi vízkezelés; alapvetően a megfelelően karbantartott házi víztisztítók használata; és a víz mágneses visszatöltése. Itt a vízkezelő eszközöket körülbelül 10 évente kell megvenni, és évente karbantartani, ami jóval kevesebb szén-dioxid kibocsátó szállítással jár. Arról már nem is beszélve, hogy mennyivel kevesebb pénzbe kerül!!!

  • A kettő kombinációja. Mi jelenleg a főzéshez házilag kezelt csapvizet használunk, iváskor pedig ásványvízzel keverjük.

Egy megbízható magyar cég, aki házi víztisztító készülékeket telepít és tart karban (megkeresésük esetén hivatkozz a Földbarát Titi blogra!):  

http://kisvaros.hu/


Ráadás plusz: MÁGNESES VÍZKEZELÉS

PET palack helyett lehetőség:
mágneses vízkezelés
Egy másik magyar cég az Ökonet-Biocom, akitől mágneses vízkezelő Ökomag nevű ökogolyót vagy öko-mágnesgyűrűt (Turbo Booster) lehet rendelni. Ezek használhatók a csapvíz és a mosóvíz mágneses kezeléséhez is. A mágnesesen kezelt vízből egyrészt kevésbé rakódik le - csapódik ki a vízkő a mosógépbe (tehát nem szükséges Kalgon vízlágyító), másrészt így a víz visszakapja a Föld mágneses töltését (ezt a vízvezeték csőhálózatban őt ért hatások - ütések miatt veszíti el). Az ilyen vizet az emberi test sejtjei is jobban szeretik, és a növények is. Így lesz tulajdonképpen forrásvíz minőségű a víz. További információk itt:
https://foldbarat-t.blogspot.com/p/egeszseg-es-foldbarat-termekek.html

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló és egyébként helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)



2019. november 26., kedd

Mikrobagyilkos vegyszerek? Legyenek inkább természetes fertőtlenítőszerek

Veszélyes mikrobák?
Emberi mikrobafóbia!
(freeimages /
ghost-2-1174324)

Úgy veszem észre, hogy a 21. századi ember, főleg a média eladásösztönző sugallatainak hatására, betegesen fél a szabad szemmel nem látható mikroorganizmusoktól, mikrobáktól: baktériumoktól, vírusoktól és társaiktól. Sokak bevették, hogy micsoda veszélyesek ezek az apró élőlények, és mondhatni egyenesen beteges mikrobafóbiájuk van, és kóros módon hipochonderek is! (Pedig bizony ezek a mikrobák állandóan körülöttünk és bennünk vannak, ha tetszik, ha nem, több ezer féle változatban. És nem, nem fognak minket megbetegíteni, csak ha kiesünk a minden szintű egyensúlyunkból és fogékonnyá válunk rá.)

Sokan még mindig nem tudják azt sem, hogy a mikrobák alapvetően két csoportra oszthatók: hasznosakra és károsakra (ez utóbbiak a patogének). A hasznos mikrobákra szükségünk van, nélkülük nem élhetünk; segítenek a különféle életfunkcióink betöltésében, például megemészteni, feldolgozni  a táplálékot. A károsak pedig azért vannak, hogy az immunrendszerünk elég edzett legyen.

Fertőtlenítés: szükséges, vagy beteges?

A 21. századi ember a kóros mikrobafóbiája miatt válogatás nélkül pusztítja a mikrobákat, úgy az otthonában, mint a testében. Beteges félelmében olyan vegyszereket: tisztítószereket és antibiotikumokat vet be ellenük, amelyek nem csak ezeket a pici élőlényeket pusztítják el, hanem az emberre is visszahatnak. Mérgeznek!

Nézzük például a Doxxxtos nevű mikrobagyilkos vegyszert. Ha belélegezzük a gőzét, nem tesz jót! Egyenes út lehet az allergiához. Sokan mégis azt használják az otthonukban minden nap. Nem mondom, hogy nincs rá soha szükség, de...

Természetes fertőtlenítőszerek: levendula
(freeimages / true-lavender-1629695)
Nem is ezért írom ezt. Hanem mert fertőtlenítésre bizonyos helyzetekben szükség van, ezért összeszedtem néhány természetes fertőtlenítőszert, amelyek mindenki számára hozzáférhetőek, és amelyeket Doxxxtos helyett be lehet vetni. Ezekből pár cseppet, egy-két kanálkányit kell például a bőrre kenni, takarítókendőre csepegtetni, a (fel)mosóvízbe belekeverni, a toalettbe önteni, vagy párologtatni, és máris kíméletesen tisztíthatjuk a testünket, az otthonunkat! Még a kisgyerekek cumiját is lehet némelyikkel kezelni. Lássuk őket:

Természetes fertőtlenítőszerek: a testünk és a Föld is szereti őket

  • Grapefruit mag kivonat
  • Illóolajok: teafa (ez patikában is kapható, az egyik fajta egészségpénztári kártyára is!), levendula, citrom, …
  • Citromlé
  • Ecet
  • Körömvirág
  • Ezüstvíz (ezüstkolloid oldat)
  • (ez egy gép, de létező lehetőség) Ózonizátor
  • Napfény (UV sugárzás)
  • Stb. Te ismersz még ilyeneket? Kérlek írj a hozzászólásokba! Köszönöm!

És ami a legfőbb: NYUGI!

A stressz gyengít a patogén mikrobákkal szemben, ellenben minél kiegyensúlyozottabb vagy, annál erősebb az immunrendszered, és akkor aztán hiába próbálkoznak!


2019. november 22., péntek

(Csak) A (lejárt?) gyógyszer veszélyes hulladék - ki mondja el ezt a kockázatot?

Avagy, milyen rejtélyes módon lesz abból a teljesen biztonságos orvostudományi vívmány csodatablettából, amit lenyeletnek az emberekkel, veszélyes hulladék... Nekem ez az egyik fő témám a háztartási környezetvédelmen belül - sajnos nem sok "kisember" foglalkozik vele.

A gyógyszer veszélyes hulladék,
ide való, nem az emberi testbe,
és nem is az élővizekbe! (saját fotó)

Szerencsére egyre több helyen felhívják a figyelmet arra, hogy a lejárt szavatosságú vagy nem elhasznált patikai kémiai "gyógy"szereket (orvosságokat) ne dobjuk a kommunális szemetesbe (mert veszélyes hulladékok), hanem vigyük vissza a patikába, majd ott szakszerűen megsemmisítik.

A gyógyszer veszélyes hulladék? Ezzel kapcsolatban vannak érdekes kérdéseim.

  1. Tessék legyen szíves mondani, a kémiai orvosság érzékeli-e automatikusan, hogy lejárt a szavatossági ideje vagy feleslegessé vált, és az orvosságba beépített kapcsoló akkor átkapcsolja őt veszélyes hulladék üzemmódba? A szavatossági idő lejárata előtt / feleslegessé válása előtt nem veszélyes hulladék-e, amiből az emberi szervezetbe minél kevesebbet kellene bevinni - ha lehet?

  2. Tessék legyen szíves mondani, amikor egy ember bevesz egy kémiai orvosságot, az mindig a testében marad-e? Ezután bedugaszolják-e a kivezető testnyílásait, és soha nem kerül ki az orvosság maradványa sem a szervezetéből a vizeletével / ürülékével / izzadásával / vérével / ... a környezetbe, az élővizek körforgásába? Akkor miért olvashatók olyan cikkek itt-ott, hogy antibiotikumokkal / fogamzásgátlókkal / ... szennyezettek a folyók? Vagy esetleg a "gyógy"szerezési időszakban a toalettbe ürített anyagcsere-termékeket is össze kell gyűjteni és bevinni a patikába, hogy ott szakszerűen megsemmisítsék őket?

Ezeket nem szeretnék-e esetleg beleírni a betegtájékoztatóba?

És azt nem szeretnék-e beleírni, hogy (ha kerülnénk a kémiai orvosságokat, ahogy csak lehet, mert esetleg az orvos mégiscsak téved, amikor felírja) bizony BŐVEN VANNAK, és hogy milyen más, emberi egészség- és Földbarát lehetőségek vannak a gyógyulás támogatásra, élet karbantartásra?

Ő dolga, én dolgom, te dolgod? MI DOLGUNK! Környezet-természetvédelem otthon

Van az a vicc, hogy:

A székely nyugodtan pipázik a kapu előtt, mikor látja, hogy felesége rohan feléje.
  • Uram, a Sára terhes!
  • Az az ő dolga - dörmögi a székely.
  • De tőled van a gyerek!
  • Az az én dolgom.
  • Uram, viszem a kutyát, és a Tiszába vetem magam!
  • A kutya marad, a többi a te dolgod!
Kinek a dolga? És ki fogja átbillenteni a mérleget?
Avagy környezet-természetvédelem
otthon (kép forrása: Facebook)

Hogy mi ebből a pláne?

Sokan még mindig azt hiszik, hogy a környezet-természetvédelem a politikai vezetők és a nagyvállalatok dolga. Hogy majd ha nagyban működni fog, akkor fog kicsiben is.

Azaz, a "kisemberek" jó része még mindig csak akkor lesz hajlandó maga is tenni valamit a környezetért, a természetért, a Föld bolygónkért, az otthonáért ha a "nagyok" is tesznek. Mert az az ő dolguk.

Környezet-természetvédelem otthon: mindenkire szükség van!

Sokan például azt hiszik, hogy akkor is fognak gyártani műanyag zacskókat a profitorientált nagyvállalatok (kőolajból...), ha senki nem fogja őket használni, ha senki sem fog fizetni értük egy kanyi vasat sem. Azaz, akkor is lesz kínálat, ha nem lesz kereslet.

Pedig a kereslet teremti a kínálatot! Most is!

Közben pedig ketyeg a globális felmelegedés órája. Ráfognak mindent hivatalos körökben, hogy ez természetes felmelegedés, és hogy a Föld épp ilyen ciklusban van, stb. stb. Közben pedig nem mennek végig egyszer sem egy patakparton, ahol rengeteg szemét el van szórva. Nem veszik észre, hogy Föld ciklus ide vagy oda, mennyire beszennyeztük ezt a bolygót. A saját lakhelyünket, a Földet! Ezt a fantasztikus kék gyöngyszemet a világegyetem tengerében! Mindannyian ludasak vagyunk benne! És amíg másokra mutogatunk, és nem a saját portánkon rakunk rendet, semmi sem fog változni!

De van kiút! Ennek a kiútnak a támogatására jött létre ez a blog. Már nagyon sok, és egyre több hasonló is van, de ezek az én hétköznapokban is megvalósítható ötleteim arra, hogy mit tudunk tenni a tisztább környezetért!

Mert ez a mi dolgunk, a MI KÖZÖS DOLGUNK, ÉS MINDEN KIS LÉPÉS, MINDEN EMBER SZÁMÍT!

Egyébként pedig ki tudja, hogy nem te leszel-e a 100-adik ember, akinek a tevékenysége miatt végre meglesz a KRITIKUS TÖMEG, rendesen bekerül a köztudatba a téma, és át fog fordulni a mérleg a megoldás felé?

Tarts velem! 

Azért is, mert a környezet-természetvédelem nagyon mókás is lehet. ;-)

Vajon te hogyan tudsz pont itt, pont most hozzájárulni az emberiség és a Föld baráti egyensúlyához?

Inspiráló és ajánlott olvasmány: Tóth Andi: Dobd ki a szemetest! -  katt a linkre, és már meg is rendelheted a Libritől!
https://www.libri.hu/konyv/toth_andi.dobd-ki-a-szemetest-1.html?p_id=7355

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló és egyébként helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)