A házi kreatív-könnyed környezet-természetbarátsághoz és a kevesebb hulladéktermeléshez sok apró tevékenység hozzátartozik. Például az is, ha a papírhulladék termelésünket csökkentjük. Az rendben van, hogy a papír lebomlik, és nem szennyezi az óceánt nejlonhulladékként... Na de az előállítása energiaigényes folyamat, ami növeli a széndioxid kibocsátást, kivágják miatt a fákat, és ott van még az esetlegesen nejlon csomagolása is. Papírhulladék a papír zsebkendő is, amit orrfújásra és ilyen-olyan tisztítási műveletekhez felhasználunk. Tudom, hogy a papír zsebkendő alternatíváját, a textil zsebkendőt mosni kell, és a mosás is szennyez, de szinte biztos, hogy a papír zsebkendő előállításához több víz szükséges, mint a textil zsebkendő víztakarékos és környezet-természetbarát mosásához. Ezért érdemes visszaszokni a textil zsebkendőre. Ráadásul megfelelő textília újrahasznosításával készíthető olyan textil zsebkendő házilag is, amivel még a papír zsebkendő nyújtotta puhaság és higiénia érzését is megközelíthetjük.
Textil zsebkendő házilag: puha fehér póló a kulcs
Textil zsebkendő házilag, puha alapanyagból, tartóval: jobb, mint a papír (saját készítés, saját fotó) |
Jó régen, az első gyerekem születésekor vettem magamnak két fehér, puha pamut férfi pólót, amiknek a nyakát gombosra alakítottam, hogy könnyű legyen a szoptatás. A pólók felett azóta eljárt az idő, kicsit elszakadtak és kinyúlottak, ezért félretettem őket, de nem dobtam ki. Aztán, amikor jobban beleástam magamat a háztartási hulladékcsökkentésbe, és odaértem a papírhulladék csökkentéséhez, eszembe jutott, hogy ezekből a pólókból fogok textil zsebkendőket varrni.
Egyszerűen csak szétvágtam a pólókat zsebkendő méretű részekre és beszegtem a részeket cikkcakk öltéssel. Utólag különböző pasztellszínekkel is átvarrtam őket, hogy meg lehessen különböztetni egymástól, hogy melyik pont kié, ha egyszerre többen használjuk őket. Mivel összesen 24 db lett, elég sűrűn lehet őket cserélni, ami biztosítja a megfelelő higiéniát. Házi zsebkendőtartót is varrtam hozzájuk a jól megszokott férfiing ujjából, amit fel lehet akasztani például a fürdőszobában a szekrény gombjaira. :-)
Azóta ezek a textil "zsebkendők" nekem maximálisan beváltak, a zorromat is tisztítják! :-) És a bőröm is szereti az anyagukat. Remélem, előbb-utóbb a családom is egyre több mindenre fogja használni őket.
Ui1: Textil zsebkendők tisztítása: a mosásuk előtt érdemes beáztatni őket fertőtlenítőszerbe (pl. Flóraszept vagy teafaolajos víz), utána folyóvízzel leöblíteni, és mehetnek a mosógépbe. Aztán napfényes helyen való szárítással és vasalással még pluszban lehet őket fertőtleníteni. Na jó, ez egy kicsit több macera, mint a papír zsebkendőt egy laza mozdulattal a szemetesbe dobni. De ugye a gyerekeink, unokáink tiszta környezete megér ennyit?
Ui2: ha nemcsak otthon szeretnénk textil zsebkendőt használni, hanem máshol is, lehet nekik higiénikus úti tárolókat is varrni, amiben magunkkal vihetjük őket...
Ha mindenki textil zsebkendőt használna, amikor csak lehetséges, a boltok polcain megint csak radikálisan csökkenhetne egy környezet-természetszennyező termék mennyisége! (Ugye ezt már az arctisztító korongnál és a textilöblítőnél is megemlítettem, de érvényes a mosogatógép porra, a vízkőoldóra és a háztartási fertőtlenítőszerre is.) És ha nincs valamire kereslet, kínálat sem lesz!
Ha hozol nekem alapanyagot, szívesen varrok neked is belőle ilyen textil zsebkendőket. ;-)
Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése