Oldalak

2020. január 9., csütörtök

PUL-os frissentartó kenyérzsák, a takarékos és Földbarát sláger

Nemrég ismerkedtem meg a PUL (polyurethane laminated) anyaggal, kétfélével is, és rabul ejtett a környezetvédelmi jelentősége miatt, nagyon hasznos találmány. Szerencsére már Magyarországon is egyre több helyen kapható, a netről is rendelhető. A PUL egy könnyen tisztítható speciális textília, aminek egy vastagabb változatát teszik például kisbabák lepedője alá a kiságyba, így pelenkabaleset esetén nem ázik át a matrac; illetve beteg, ágyhoz kötött embereknél is használják hasonló célra. Nem engedi át a vizet, ellenben szellőzik, légáteresztő. Ebből kifolyólag nagyon sokféle háztartási célra használható. 

Például, mivel a kenyér lassan szárad meg benne (nem úgy, mint a konyharuhában vagy a papírzacskóban), és nem penészedik meg (nem úgy, mint a nejlon zacskóban), kibélelhető vele vászon kenyereszsák. Mi már leteszteltük, ilyen bélelt zsákban tárolva tényleg sokkal tovább jó a kenyér, nem kell nejlonzacskó, nem kell zsonglőrködni a fagyasztással sem, és kevésbé pocsékolunk. Így 2019 karácsonyán az egész rokonságomnak és még egy-két barátomnak is saját készítésű, PUL anyaggal bélelt frissentartó kenyérzsák volt az ajándéka. Egyeseknek vászon, másoknak konyharuhás borítással.

Frissentartó kenyérzsák:
külseje konyharuha, belseje PUL
(saját készítés, saját fotó)

Nagy sikert arattak a zsákok, már van, aki azóta továbbiakat kért tőlem - de mivel ő is tud varrni, elárultam neki a nagy titkot. :-)

PUL frissentartó kenyérzsák - mit érdemes tudni róla?

Mivel szoktak vele kapcsolatban felmerülni kérdések, itt megpróbálom összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat.

  • Bele lehet tenni a frissentartó kenyérzsákba a pékárut tiszta konyharuhában vagy akár papírzacskóban is.

  • Természetesen lehet benne tárolni sós és édes pékárut is. Érdemes legalább kettő ilyen kenyérzsáknak lennie otthon, egyikbe mehet a pogácsa, a másikba a kakaós csiga. Csak hogy ne keveredjenek.
  • Ha csak a PUL bélés lesz szennyezett, tisztítása egyszerű. Ha például a kakaós csiga összekakaózza, csak letöröljük a bélést vizes, tiszta ruhával, hagyjuk megszáradni, és már használható is újra.

  • Ha a külső vászon is összekoszolódik és az egészet tisztítani kell, az már kicsit érzékenyebb történet, hogy a zsák sokáig használható legyen, és igazán Föld-barát legyen, de megoldható. Mosógépben mosható, alacsony hőfokon (mi szinte mindent 40 fokon mosunk), lehetőleg enzim- és fehérítőmentes mosószerrel (mosódió?), alacsony centrizési fordulatszámmal. A bolti öblítőt nem szereti, ezért én a citromsavas-mosóparfümös házi öblítőmmel mosom. Szárítógépet sem szereti, az nekünk nincs is. Vasalás kerülendő. Ha fertőtleníteni szeretnénk, például házilag készített citromsavas-teafaolajos öblítővel kell mosni, és/vagy ki kell tenni a napra száradni, majd az UV fény elvégzi a sterilizálást.

Szeretnél te is ilyen frissentartó kenyérzsákot? :-) Keress meg, és megoldjuk. ;-)

Például a Vatera standunkon vagy a Facebook oldalamon több más hasznos dolog mellett megtalálod.

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése