Oldalak

2019. december 30., hétfő

Növekvő divat az öko bevásárló zsák - milyet válasszunk?

A háztartási hulladékmennyiségünk csökkentésének egyik fontos és könnyen megoldható lépése az lehet, ha mindig van nálunk valamilyen öko bevásárló zsák. Így, ha a naaagy fogyasztói társadalomban úgymond "muszáj shoppingolnunk", mint Doktor Szöszinek, a portékát van miben helytakarékos és Földbarát módon hazaszállítani, és mégsem termelünk nejlonzacskós hulladékot. Én szoktam varrni is ilyen zsákocskákat, többfélét (a fehérneműtároló ingzsákokhoz hasonlóan). Ezekkel kapcsolatban osztok meg néhány tapasztalatot, hogy jól tudjuk őket használni, és ne ábránduljunk ki belőlük, mert mondjuk a zsák nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Öko bevásárló zsák függönyből:
kicsi, nagy, közepes
(saját készítés, saját fotó)

Érdekességképpen megjegyzem, hogy a számvitelben a termékcsomagoló és -szállító segédanyagokat: üvegeket, rekeszeket és társait göngyölegnek hívják, hívhatjuk őket mi is így. :-)

Öko bevásárló zsák fajtái - nem mindegy, mikor melyiket használjuk

Sokféle árucikk létezik és többféle beszerzési hely, válasszuk mindig azt a zsákot, ami az aktuális helyzethez a legjobban illik. Néhány példa:

  • Az átlátszó, például hálós pamut vagy maradék függönyanyagból készült zsákocska. Az ilyenben ragyogóan lehet például zöldségeket  és gyümölcsöket: almát, burgonyát, céklát és társaikat hazavinni a zöldségestől/piacról és/vagy tárolni. Ennél annyira nem fontos, hogy sokszor tisztítható textilből készüljön, hiszen a zöldségeket és gyümölcsöket használat előtt általában megmossuk / meghámozzuk. Így a zsák egy tisztítás után akár többször is felhasználható. (Értelemszerűen egy ilyen zsák nem védi a bolti berendezést és a mi táskánkat sem annyira az áru által terjesztett esetleges szennyeződésektől, ezt figyelembe kell vennünk.) Ellenben fontos, hogy átlátszó legyen, hogy az eladó könnyen lássa, mi van benne; illetve hogy rá lehessen ragasztani valahova a vonalkódos címkét, ha van.

  • A nem átlátszó, különféle vásznakból, pamutokból, például konyharuhából készült zsákocska. Ebben pékárut lehet hazaszállítani, esetleg tárolni. Jobban védi a portékát a szennyeződésektől, és a boltot is a portéka maszatolásától, mint az átlátszó zsák. Fontos, hogy az anyaga bírja a gyakori/intenzív tisztítást, hiszen a pékáruhoz való használathoz mindig tisztának kell lennie.

  • A vegyes textilből készült zsákocska. Például egyik oldala hálós pamut, a másik oldala vászon. Hasznos lehet hipermarketekben, ahol egyszerre kell védenie a portékát és a berendezést, és még legalább részben átlátszónak is lennie. Szintén bírnia kell a gyakori tisztítást.

  • És így tovább, milyenek létezhetnek még?

Nagyon ajánlott a nagyobb öko bevásárló zsákokat mindig a saját tartójukban, például kisebb öko bevásárló zsákokban tartani. Mindezt a praktikusság miatt, hogy rend legyen a táskánkban, ne szóródjanak szanaszét, még ezzel is bosszankodást okozva! ;-)  Hiszen a nejlonzacskók is katonás rendben, egy helyen sorakoznak a boltban a zöldségespult mellett, nem?

Ha egyik öko bevásárló zsák sem felel meg a célnak pont akkor és pont ott, ott vannak még a nem öko bevásárló zsákos megoldások is. Például a sokszor újrahasznosítható, elmosható fagylaltos dobozok (én ilyenekbe kérem a piacon a kakaós csigát), vagy a különféle befőttes üvegek (hüvelyes zöldségek beszerzéséhez használható). Hátrányuk, hogy sok helyet foglalnak a táskában, és tervezetten kell őket használni.

Ha van otthon megfelelő alapanyagod, és elhozod nekem, neked is szívesen varrok öko bevásárló zsákokat!

Vagy, például a Vatera standunkon vagy a Facebook oldalamon több más hasznos dolog mellett megtalálod.

Hé, ember! Rajtad is múlik! Ilyen okos háztartási változtatásokkal TE is nagyon sokat tehetsz az UTÓDAID JÖVŐJÉÉRT, a FÖLDÉRT, a PÉNZTÁRCÁDÉRT, és még a saját EGÉSZSÉGETEKÉRT is! (Feltéve, ha nem akarsz olyan "menő" és divatos lenni, hogy sokat költesz életromboló, és egyébként jól helyettesíthető vegyszerekre, eszközökre ...)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése